  • Mfr # NGD4M400LK
  • Zoro # G3599213
Insert Seat Size
4
Width
6.50mm
Grade
TN6025
Cutting Direction
Left Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
NGD4M400LK
Country of Origin
United States
Dimensions
Insert Seat Size
4
Width
6.50mm
Insert Size
Corner Radius
0.64mm
Thickness
11.51mm
Depth of Cut
9.53mm
Max. Grooving Width
4.00mm
Grade
TN6025
Cutting Direction
Left Hand
ISO Number
NGD4M400LK
Coating
AlTiN
11 Degrees
Finish - Machining
AlTiN
Clearance Angle
11 Degrees
Feed Type
High
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel
Primary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
ANSI Code
NGD4M400LK
Secondary Material Application ISO Code
H, K, N
Primary Material Application ISO Code
M, P, S
Measurement System
Metric
Description
Parting and Grooving Insert, Left Hand, Max. Grooving Width 4.00mm, ANSI Code NGD4M400LK, Chip-Breaker Code K, Chip-Breaker Style On One Side, Clearance Angle 11 Degrees , Coating Process PVD