  • Mfr # NR3M100R
  • Zoro # G3599259
/ea
Key Features
Insert Seat Size
3
Width
4.98mm
Chip-Breaker
No
Grade
TN6025
Cutting Direction
Right Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
NR3M100R
Country of Origin
Germany
Dimensions
Insert Seat Size
3
Width
4.98mm
Insert Size
Corner Radius
1.00mm
Depth of Cut
2.39mm
Thickness
8.74mm
Seat Size
Max. Grooving Width
2.00mm
Details
Item
Parting and Grooving Insert
Chip-Breaker
No
Grade
TN6025
Cutting Direction
Right Hand
ISO Number
NR3M100R
Mounting Style
Notch
Lead Angle
11 Degrees
Application
Grooving
No. of Edges
2
Rake
Neutral
Insert Material
Carbide
Coating
AlTiN
Insert Style
NR
Primary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Secondary Material Application ISO Code
H, K, N
Feed Type
High
Material - Machining
Carbide
Coating Process
PVD
Finish - Machining
AlTiN
Measurement System
Metric
Number of Cutting Edges
2
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel
Primary Material Application ISO Code
M, P, S
Hole Type
No Hole
Clearance Angle
11 Degrees
Cutting Application
Grooving
Manufacturer Grade
ANSI Code
NR3M100R
Description
Parting and Grooving Insert, Right Hand, Max. Grooving Width 2.00mm, ANSI Code NR3M100R, Clearance Angle 11 Degrees , Coating Process PVD