  • Mfr # WG192I04U2PT
  • Zoro # G3599959
Width
0.1410 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
WG192I04U2PT
Country of Origin
Multiple
Width
0.1410 in
Corner Radius
0.0310 in
Insert Size
Overall Length
0.4010 in
Depth of Cut
3/32 in
Thickness
0.1740 in
Seat Size
Reference Length
0.4010 in
Max. Grooving Width
0.1920 in
Neutral
Workpiece Compatibility
Cast Iron (K), Composites (O), Hardened (H), Stainless (M), Steel (P), Super Alloy (S)
Insert Style
WG-U-PT
ISO Number
WG192I04U2PT
Chip-Breaker Code
PT
ANSI Code
WG192I04U2PT
Description
Parting and Grooving Insert, Neutral, Max. Grooving Width 0.1920 in, ANSI Code WG192I04U2PT, Chip-Breaker Code PT, Chip-Breaker Style On One Side, Clearance Angle 10.5 Degrees , Coating Process PVD