  • Mfr # WMTC030L05CMW17
  • Zoro # G3821140
Insert Seat Size
3
Width
2.39mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
WMTC030L05CMW17
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Insert Seat Size
3
Width
2.39mm
Insert Size
Overall Length
25.40mm
Corner Radius
0.17mm
Thickness
4.68mm
Reference Length
25.40mm
Max. Grooving Width
3.00mm
Cutting Direction
Left Hand
Insert Style
WMT-CM-W
ISO Number
WMTC030L05CMW17
ANSI Code
WMTC030L05CMW17
Cutting Application
Turning
Side Cutting Edge Angle
Description
Parting and Grooving Insert, Left Hand, Max. Grooving Width 3.00mm, Side Cutting Edge Angle 5 Degrees , ANSI Code WMTC030L05CMW17, Chip-Breaker Code CM, Chip-Breaker Style On One Side, Clearance Angle 5 Degrees , Coating Process PVD