Indexable Boring Bar, A10SSCLCR2, 10 in L, High Speed Steel, 80 Degrees Diamond Insert Shape
  • Mfr # A10SSCLCR2
  • Zoro # G3575772
Overall Length
10 in
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
80 Degrees Diamond
ANSI Code
A10SSCLCR2
Insert Size
2151
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
A10SSCLCR2
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
10 in
Insert Size
2151
Shank Dia.
5/8 in
Cutting Height
0.0075 in
Insert Cutting Edge Length
6.45mm
Min. Bore Dia.
0.7700 in
Details
Item
Indexable Boring Bar
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
80 Degrees Diamond
ANSI Code
A10SSCLCR2
Rake
-14 Degrees Radial, -5 Degrees Axial
Lead Angle
-5 Degrees
Left/Right Hand
Right Hand
Type
Screw Clamping
Cutting Direction
Right Hand
Toolholder Style
A-SCLC
Center to Cutting Tip
0.4060 in
Insert Style
CC
Number of Coolant Holes
1
Insert Holding Type
Screw On
ISO Number
A10SSCLCR2
Side Cutting Edge Angle
-5 Degrees
Approach Angle
95 Degrees
Number of Inserts
1
Coolant Fed
Coolant Through
Cutting Application
Boring
Head Material
Steel
Measurement System
Fractional Inch
Description
Indexable Boring Bar, A-SCLC, Insert Shape 80 Degrees Diamond, Overall Length 10 in, A10SSCLCR2, 95 Degrees , 0.4060 in, Coolant Through, Boring, Right Hand