Indexable Boring Bar, A20SPWLNR06, 250.00mm L, High Speed Steel, Trigon Insert Shape
  • Mfr # A20SPWLNR06
  • Zoro # G3575395
Key Features
Overall Length
250.00mm
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
Trigon
ANSI Code
A20SPWLNR06
Shank Dia.
20.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A20SPWLNR06
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
250.00mm
Shank Dia.
20.00mm
Insert Size
060408
Shank Length
218.50mm
Min. Bore Dia.
25.00mm
Insert Cutting Edge Length
6.52mm
Cutting Height
0.19mm
Details
Item
Indexable Boring Bar
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
Trigon
ANSI Code
A20SPWLNR06
Rake
-14 Degrees Radial, -5 Degrees Axial
Left/Right Hand
Right Hand
Cutting Direction
Right Hand
Type
Hole Clamping
Lead Angle
-5 Degrees
ISO Number
A20SPWLNR06
Side Cutting Edge Angle
-5 Degrees
Coolant Fed
Coolant Through
Insert Holding Type
P-Clamping (Lever Lock or Lock Pin)
Toolholder Style
A-PWLN
Head Material
Steel
Number of Inserts
1
Center to Cutting Tip
13.00mm
Cutting Application
Boring
Approach Angle
95 Degrees
Insert Style
WN
Measurement System
Metric
Description
Indexable Boring Bar, A-PWLN, Insert Shape Trigon, Overall Length 250.00mm, A20SPWLNR06, 95 Degrees , 13.00mm, Coolant Through, Boring, Right Hand