Indexable Boring Bar, A25TPTFNR16, 300.00mm L, High Speed Steel, Triangle Insert Shape
  • Mfr # A25TPTFNR16
  • Zoro # G3573724
Key Features
Overall Length
300.00mm
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
Triangle
ANSI Code
A25TPTFNR16
Lead Angle
0 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A25TPTFNR16
Country of Origin
Italy
Dimensions
Overall Length
300.00mm
Shank Dia.
25.00mm
Insert Size
160408
Insert Cutting Edge Length
16.50mm
Min. Bore Dia.
32.00mm
Details
Item
Indexable Boring Bar
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
Triangle
ANSI Code
A25TPTFNR16
Lead Angle
0 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Type
Hole Clamping
Left/Right Hand
Right Hand
Rake
-7 Degrees Radial, 0 Degrees Axial
Cutting Application
Boring
Insert Style
TN
Approach Angle
90 Degrees
Coolant Fed
Coolant Through
Center to Cutting Tip
17.00mm
Number of Inserts
1
Insert Holding Type
P-Clamping (Lever Lock or Lock Pin)
Head Material
Steel
ISO Number
A25TPTFNR16
Toolholder Style
A-PTFN
Side Cutting Edge Angle
Measurement System
Metric
Description
Indexable Boring Bar, A-PTFN, Insert Shape Triangle, Overall Length 300.00mm, A25TPTFNR16, 90 Degrees , 17.00mm, Coolant Through, Boring, Right Hand