Indexable Boring Bar, A32TSDUCL15, 300.00mm L, High Speed Steel, 55 Degrees Diamond Insert Shape
  • Mfr # A32TSDUCL15
  • Zoro # G3574844
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
300.00mm
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
A32TSDUCL15
Left/Right Hand
Left Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A32TSDUCL15
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
300.00mm
Insert Size
150408
Shank Dia.
32.00mm
Min. Bore Dia.
40.00mm
Shank Length
262.90mm
Insert Cutting Edge Length
15.50mm
Details
Item
Indexable Boring Bar
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
A32TSDUCL15
Left/Right Hand
Left Hand
Type
Screw Clamping
Rake
-5 Degrees Radial, 0 Degrees Axial
Cutting Direction
Lead Angle
-3 Degrees
Insert Holding Type
Screw On
Toolholder Style
A-SDUC
Insert Style
DC
Approach Angle
93 Degrees
Side Cutting Edge Angle
-3 Degrees
Center to Cutting Tip
22.00mm
Head Material
Steel
Number of Inserts
1
ISO Number
A32TSDUCL15
Number of Coolant Holes
1
Coolant Fed
Coolant Through
Cutting Application
Boring
Measurement System
Metric
Description
Indexable Boring Bar, A-SDUC, Insert Shape 55 Degrees Diamond, Overall Length 300.00mm, A32TSDUCL15, 93 Degrees , 22.00mm, Coolant Through, Boring, Left Hand