  • Mfr # TCF185R4SLR25MB
  • Zoro # G3779323
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Diameter
25.00mm
Ratio
4xD
Cutting Direction
Right Hand
Mounting Style
Screw Clamp
Overall Length
155.65mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TCF185R4SLR25MB
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Diameter
25.00mm
Overall Length
155.65mm
Shank Dia.
25.00mm
Shank Length
56.00mm
Min. Drill Dia.
18.50mm
Depth x Dia. Ratio
4xD
Flute Length
95.00mm
Max. Drilling Depth
74.65mm
Max. Drill Dia.
19.00mm
Details
Item
Indexable Insert Drill
Ratio
Cutting Direction
Right Hand
Mounting Style
Screw Clamp
Standards
ISO 9766
Number of Coolant Holes
2
Shank Type - Machining
Round with Flat and Side Lock
ISO Number
TCF185R4SLR25MB
Number of Inserts
2
Coolant Fed
Coolant Through
Drilling Application
Spiral Direction
Central Insert Style
TCF
Flute Type
Slow Spiral
ANSI Code
TCF185R4SLR25MB
Flanged Shank
Yes
Toolholder Style
TCF
Measurement System
Metric
Description
Indexable Insert Drill, 4xD, Max. Drilling Depth 74.65mm, TCF185R4SLR25MB, TCF, Coolant Through