  • Mfr # TCF225R4SLR25MC
  • Zoro # G3777619
Diameter
25.00mm
Ratio
4xD
Shank Dia.
25.00mm
Overall Length
175.79mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TCF225R4SLR25MC
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
25.00mm
Shank Dia.
25.00mm
Overall Length
175.79mm
Shank Length
56.00mm
Min. Drill Dia.
22.50mm
Flute Length
115.50mm
Max. Drilling Depth
90.79mm
Depth x Dia. Ratio
4xD
Max. Drill Dia.
23.00mm
ISO Number
TCF225R4SLR25MC
ANSI Code
TCF225R4SLR25MC
Description
Indexable Insert Drill, 4xD, Max. Drilling Depth 90.79mm, TCF225R4SLR25MC, TCF, Coolant Through