  • Mfr # TCF340R4SLR40ME
  • Zoro # G3760843
Diameter
40.00mm
Ratio
4xD
Shank Dia.
40.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TCF340R4SLR40ME
Country of Origin
Germany
Dimensions
Diameter
40.00mm
Shank Dia.
40.00mm
Shank Length
70.00mm
Overall Length
244.21mm
Depth x Dia. Ratio
4xD
Max. Drilling Depth
137.21mm
Flute Length
167.80mm
Min. Drill Dia.
34.00mm
Max. Drill Dia.
35.00mm
ANSI Code
TCF340R4SLR40ME
ISO Number
TCF340R4SLR40ME
Description
Indexable Insert Drill, 4xD, Max. Drilling Depth 137.21mm, TCF340R4SLR40ME, TCF, Coolant Through