  • Mfr # TCF350R4SLR40ME
  • Zoro # G3778063
Diameter
40.00mm
Ratio
4xD
Shank Length
70.00mm
Shank Dia.
40.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TCF350R4SLR40ME
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
40.00mm
Shank Length
70.00mm
Shank Dia.
40.00mm
Overall Length
249.24mm
Flute Length
172.70mm
Max. Drilling Depth
141.24mm
Min. Drill Dia.
35.00mm
Depth x Dia. Ratio
4xD
Max. Drill Dia.
36.00mm
ISO Number
TCF350R4SLR40ME
ANSI Code
TCF350R4SLR40ME
Description
Indexable Insert Drill, 4xD, Max. Drilling Depth 141.24mm, TCF350R4SLR40ME, TCF, Coolant Through