  • Mfr # TCF500R3SLR40MG
  • Zoro # G3748794
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Diameter
40.00mm
Ratio
3xD
Overall Length
267.79mm
Cutting Direction
Right Hand
Shank Dia.
40.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TCF500R3SLR40MG
Country of Origin
Germany
Dimensions
Diameter
40.00mm
Overall Length
267.79mm
Shank Dia.
40.00mm
Shank Length
70.00mm
Max. Drilling Depth
151.79mm
Depth x Dia. Ratio
3xD
Flute Length
191.80mm
Min. Drill Dia.
50.00mm
Seat Size
G
Max. Drill Dia.
51.00mm
Details
Item
Indexable Insert Drill
Ratio
Cutting Direction
Right Hand
Mounting Style
Screw Clamp
Number of Inserts
2
Drilling Application
Toolholder Style
TCF
Spiral Direction
Central Insert Style
TCF
Number of Coolant Holes
2
Coolant Fed
Coolant Through
ANSI Code
TCF500R3SLR40MG
Standards
ISO 9766
Flanged Shank
Yes
Flute Type
Slow Spiral
Shank Type - Machining
Round with Flat and Side Lock
ISO Number
TCF500R3SLR40MG
Measurement System
Metric
Description
Indexable Insert Drill, 3xD, Max. Drilling Depth 151.79mm, TCF500R3SLR40MG, TCF, Coolant Through