  • Mfr # TCF520R2SLR40MG
  • Zoro # G3751314
Diameter
40.00mm
Ratio
2xD
Overall Length
223.84mm
Shank Length
70.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TCF520R2SLR40MG
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
40.00mm
Overall Length
223.84mm
Shank Length
70.00mm
Shank Dia.
40.00mm
Flute Length
147.40mm
Min. Drill Dia.
52.00mm
Max. Drilling Depth
105.84mm
Depth x Dia. Ratio
2xD
Max. Drill Dia.
53.00mm
ANSI Code
TCF520R2SLR40MG
ISO Number
TCF520R2SLR40MG
Description
Indexable Insert Drill, 2xD, Max. Drilling Depth 105.84mm, TCF520R2SLR40MG, TCF, Coolant Through