  • Mfr # TCF620R3SLR40MH
  • Zoro # G3777810
Diameter
40.00mm
Ratio
3xD
Overall Length
308.20mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TCF620R3SLR40MH
Diameter
40.00mm
Overall Length
308.20mm
Shank Length
70.00mm
Shank Dia.
40.00mm
Depth x Dia. Ratio
3xD
Flute Length
231.60mm
Min. Drill Dia.
62.00mm
Max. Drilling Depth
188.20mm
Max. Drill Dia.
63.00mm
ISO Number
TCF620R3SLR40MH
ANSI Code
TCF620R3SLR40MH
Description
Indexable Insert Drill, 3xD, Max. Drilling Depth 188.20mm, TCF620R3SLR40MH, TCF, Coolant Through