  • Mfr # TCF550R4SLR40MG
  • Zoro # G3762289
Diameter
40.00mm
Ratio
4xD
Shank Length
70.00mm
Shank Dia.
40.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TCF550R4SLR40MG
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
40.00mm
Shank Length
70.00mm
Shank Dia.
40.00mm
Overall Length
341.92mm
Depth x Dia. Ratio
4xD
Min. Drill Dia.
55.00mm
Max. Drilling Depth
221.92mm
Flute Length
265.90mm
Max. Drill Dia.
56.00mm
ANSI Code
TCF550R4SLR40MG
ISO Number
TCF550R4SLR40MG
Description
Indexable Insert Drill, 4xD, Max. Drilling Depth 221.92mm, TCF550R4SLR40MG, TCF, Coolant Through