  • Mfr # TCF560R5SLR40MG
  • Zoro # G3760030
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Diameter
40.00mm
Ratio
5xD
Overall Length
402.94mm
Shank Dia.
40.00mm
Cutting Direction
Right Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TCF560R5SLR40MG
Country of Origin
Germany
Dimensions
Diameter
40.00mm
Overall Length
402.94mm
Shank Dia.
40.00mm
Shank Length
70.00mm
Flute Length
326.70mm
Depth x Dia. Ratio
5xD
Max. Drilling Depth
281.94mm
Min. Drill Dia.
56.00mm
Details
Item
Indexable Insert Drill
Ratio
Cutting Direction
Right Hand
Mounting Style
Screw Clamp
Number of Inserts
2
Drilling Application
Central Insert Style
TCF
Number of Coolant Holes
2
Spiral Direction
ANSI Code
TCF560R5SLR40MG
Standards
ISO 9766
Toolholder Style
TCF
Coolant Fed
Coolant Through
Flanged Shank
Yes
Shank Type - Machining
Round with Flat and Side Lock
ISO Number
TCF560R5SLR40MG
Flute Type
Slow Spiral
Measurement System
Metric
Description
Indexable Insert Drill, 5xD, Max. Drilling Depth 281.94mm, TCF560R5SLR40MG, TCF, Coolant Through