  • Mfr # TCF170R3SLR25MB
  • Zoro # G3777250
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Diameter
25.00mm
Ratio
3xD
Mounting Style
Screw Clamp
Cutting Direction
Right Hand
Overall Length
130.61mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TCF170R3SLR25MB
Country of Origin
Germany
Dimensions
Diameter
25.00mm
Overall Length
130.61mm
Shank Length
56.00mm
Shank Dia.
25.00mm
Max. Drilling Depth
51.61mm
Min. Drill Dia.
17.00mm
Flute Length
70.30mm
Depth x Dia. Ratio
3xD
Max. Drill Dia.
17.50mm
Seat Size
B
Details
Item
Indexable Insert Drill
Ratio
Mounting Style
Screw Clamp
Cutting Direction
Right Hand
Central Insert Style
TCF
Drilling Application
Spiral Direction
ANSI Code
TCF170R3SLR25MB
ISO Number
TCF170R3SLR25MB
Flanged Shank
Yes
Toolholder Style
TCF
Shank Type - Machining
Round with Flat and Side Lock
Number of Inserts
2
Number of Coolant Holes
2
Flute Type
Slow Spiral
Coolant Fed
Coolant Through
Standards
ISO 9766
Measurement System
Metric
Description
Indexable Insert Drill, 3xD, Max. Drilling Depth 51.61mm, TCF170R3SLR25MB, TCF, Coolant Through