  • Mfr # TCF600R5SLR40MH
  • Zoro # G3778264
Diameter
40.00mm
Ratio
5xD
Shank Dia.
40.00mm
Overall Length
420.15mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TCF600R5SLR40MH
Diameter
40.00mm
Shank Dia.
40.00mm
Overall Length
420.15mm
Shank Length
70.00mm
Min. Drill Dia.
60.00mm
Flute Length
344.10mm
Max. Drilling Depth
302.15mm
Depth x Dia. Ratio
5xD
ANSI Code
TCF600R5SLR40MH
ISO Number
TCF600R5SLR40MH
Description
Indexable Insert Drill, 5xD, Max. Drilling Depth 302.15mm, TCF600R5SLR40MH, TCF, Coolant Through