  • Mfr # TCF660R2SLR40MH
  • Zoro # G3778319
Diameter
40.00mm
Ratio
2xD
Overall Length
257.31mm
Shank Dia.
40.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TCF660R2SLR40MH
Diameter
40.00mm
Overall Length
257.31mm
Shank Dia.
40.00mm
Shank Length
70.00mm
Max. Drilling Depth
134.31mm
Flute Length
180.50mm
Depth x Dia. Ratio
2xD
Min. Drill Dia.
66.00mm
Max. Drill Dia.
67.00mm
ISO Number
TCF660R2SLR40MH
ANSI Code
TCF660R2SLR40MH
Description
Indexable Insert Drill, 2xD, Max. Drilling Depth 134.31mm, TCF660R2SLR40MH, TCF, Coolant Through