  • Mfr # M170D020Z02A20RD10L140
  • Zoro # G3797130
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
M170
Overall Length
140.00mm
Depth of Cut
5.00mm
Material - Machining
High Speed Steel
Insert Size
RD.X1003..
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M170D020Z02A20RD10L140
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
140.00mm
Depth of Cut
5.00mm
Insert Size
RD.X1003..
Shank Dia.
20.00mm
Shank Length
80.00mm
Head Projection Length
60.00mm
Head Dia.
20.00mm
Max. Cutting Dia.
20.00mm
Details
Item
Indexable Profiling End Mill
Series
M170
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Insert Shape
Round
Coolant Fed
Coolant Through
Features
Ideally Suited for Die and Mold Manufacturing, Premium Nickel-Coated Bodies
Insert Style
RD
ISO Number
M170D020Z02A20RD10L140
Compatible Hardware
Insert Screw M3.5x0.6 x 7.7 T15, Torx Driver
Number of Inserts
2
Side Cutting Edge Angle
15 Degrees
Shank Type - Machining
Straight
Number of Coolant Holes
2
Insert Inscribed Circle
10.00mm
Insert Holding Type
Screw
ANSI Code
M170D020Z02A20RD10L140
Cutting Application
Max. Speed
15,900 RPM
Description
Indexable Profiling End Mill, Max. Cutting Dia. 20.00mm, Depth of Cut 5.00mm, Shank Dia. 20.00mm, Overall Length 140.00mm, ANSI Code M170D020Z02A20RD10L140, Compatible Hardware Insert Screw M3.5x0.6 x 7.7 T15, Torx Driver, Coolant Fed Coolant Through, Cutting Application 3D Profiling, Face Milling, Helical Milling, Pocketing, Ramping: Blank, Side/Shoulder Milling: Ball Nose, Slotting: Square End