  • Mfr # VHSC040Z03S16XD16
  • Zoro # G3793201
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
VHSC
Overall Length
45.00mm
Depth of Cut
16.00mm
Material - Machining
High Speed Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
VHSC040Z03S16XD16
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
45.00mm
Depth of Cut
16.00mm
Insert Size
16M508
Arbor Dia.
16.00mm
Hub Outside Dia.
32.00mm
Details
Item
Indexable Profiling End Mill
Series
VHSC
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Rake
-1 Degrees Radial, 7 Degrees Axial
Insert Shape
89.27 Degrees Parallelogram
ISO Number
VHSC040Z03S16XD16
Max. Speed
35,000 RPM
Compatible Hardware
DP5009A, Torx Plus Drive Wrench
Insert Holding Type
Screw
Number of Inserts
3
ANSI Code
VHSC040Z03S16XD16
Features
Consistant Axial Gage Length with Insert Nose Radii From 0.008 in (0.2mm) up to 0.236 in (6mm), Only One Cutter Body Style to Load Inserts with Nose Radii from 0.008 in (0.2mm) up to 0.236 in (6mm), Productivity Booster up to 525in³/min (8600cm³/min) MRR at Machining Aluminum Components
Cutting Application
Coolant Fed
Coolant Through
Insert Style
XDET FRALP
Description
Indexable Profiling End Mill, Depth of Cut 16.00mm, Overall Length 45.00mm, ANSI Code VHSC040Z03S16XD16, Compatible Hardware DP5009A, Torx Plus Drive Wrench, Coolant Fed Coolant Through, Cutting Application Face Milling, Helical Milling, Inclined Square End Mill, Pocketing, Ramping: Blank, Side and Face Milling