  • Mfr # VSM17D040Z04A32XD17L130
  • Zoro # G3792949
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
VSM17
Overall Length
130.00mm
Depth of Cut
16.20mm
Material - Machining
High Speed Steel
Insert Size
1704
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
VSM17D040Z04A32XD17L130
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
130.00mm
Depth of Cut
16.20mm
Insert Size
1704
Shank Dia.
32.00mm
Min. Cutting Dia.
40.00mm
Shank Length
80.00mm
Head Projection Length
50.00mm
Neck Dia.
36.00mm
Details
Item
Indexable Profiling End Mill
Series
VSM17
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Rake
-6.9 Degrees Radial, 8.5 Degrees Axial
Number of Inserts
4
Number of Coolant Holes
1
Insert Style
XD.T PE R
ISO Number
VSM17D040Z04A32XD17L130
ANSI Code
VSM17D040Z04A32XD17L130
Max. Speed
29,800 RPM
Side Cutting Edge Angle
90 Degrees
Toolholder Style
XDPT17
Compatible Hardware
Insert Screw M4x0.7 x 8.4 T15, Torx Wrench TX15
Insert Holding Type
Screw
Shank Type - Machining
Straight
Cutting Application
Face Milling, Helical Milling, Pocketing, Ramping: Blank, Side/Shoulder Milling: Square End
Coolant Fed
Coolant Through
Features
Description
Indexable Profiling End Mill, Depth of Cut 16.20mm, Shank Dia. 32.00mm, Overall Length 130.00mm, ANSI Code VSM17D040Z04A32XD17L130, Compatible Hardware Insert Screw M4x0.7 x 8.4 T15, Torx Wrench TX15, Coolant Fed Coolant Through, Cutting Application Face Milling, Helical Milling, Pocketing, Ramping: Blank, Side/Shoulder Milling: Square End