  • Mfr # M270BF1000
  • Zoro # G4837712
/ea
Key Features
No. of Edges
2
Steel (P) Compatibility
Yes
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
Cast Iron (K) Compatibility
For Use With
M270 Series Copy Mills
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M270BF1000
Country of Origin
Germany
Dimensions
Insert Thickness
0.187"
Mounting Hole Dia.
0.2224 in
Insert Size
1000
Nose Radius
0.500"
Corner Radius
1/2 in
Cutting Edge Length
1 in
Thickness
0.187 in
Through Hole Inside Dia.
0.2224 in
Width
1 in
Details
No. of Edges
2
Steel (P) Compatibility
Item
Ball Nose Milling Insert
Super Alloy (S) Compatibility
Cast Iron (K) Compatibility
For Use With
M270 Series Copy Mills
Hardened (H) Compatibility
No
Non Ferrous (N) Compatibility
No
ANSI Number
M270BF1000
Insert Shape
Ballnose
Chip-Breaker
Mounting Style
Screw Clamp
Rake
Positive
ISO Number
M270BF1000
Insert Style
M270BF
Cutting Direction
Right Hand
Insert Application
Finishing
Insert Material
Carbide
Workpiece Compatibility
Cast Iron (K), Stainless (M), Steel (P), Super Alloy (S)
Grade
TN6540
Coating
ALOX-SN
Inscribed Circle
1.000 in