  • Mfr # BDGT11T302FRAL
  • Zoro # G3792465
/ea
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
Series
M6800
Insert Shape
Parallelogram
Insert Thickness
0.1528"
Grade
THR-S
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BDGT11T302FRAL
Country of Origin
Japan
Dimensions
Insert Thickness
0.1528"
Mounting Hole Dia.
2.79mm
Insert Size
11T302
Corner Radius
0.20mm
Width
6.64mm
Through Hole Inside Dia.
2.79mm
Cutting Edge Length
11.00mm