  • Mfr # XPHT160416AL
  • Zoro # G3879782
/ea
Key Features
Insert Style
XPHT
Insert Shape
Parallelogram
Insert Size
160416
Insert Material
Carbide
Corner Radius
1.60mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
XPHT160416AL
Country of Origin
Germany
Dimensions
Insert Size
160416
Corner Radius
1.60mm
Mounting Hole Dia.
4.40mm
Insert Thickness
0.1835"
Width
9.80mm
Thickness
0.1835 in
Through Hole Inside Dia.
4.40mm
Cutting Edge Length
15.67mm