  • Mfr # XPHT160440AL
  • Zoro # G3875914
/ea
Key Features
Insert Style
XPHT
Insert Shape
Parallelogram
Insert Size
160440
Insert Material
Carbide
Corner Radius
4.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
XPHT160440AL
Country of Origin
Germany
Dimensions
Insert Size
160440
Corner Radius
4.00mm
Mounting Hole Dia.
4.40mm
Insert Thickness
0.1835"
Width
9.80mm
Thickness
0.1835 in
Cutting Edge Length
15.67mm
Through Hole Inside Dia.
4.40mm