  • Mfr # M1600D080Z08W2S27ON04
  • Zoro # G205848978
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
50.00 mm
Shank Dia.
27.00 mm
Standards
ISO
Features
Cast Iron Finishing
Coolant Fed
Non-Coolant Through
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M1600D080Z08W2S27ON04
Country of Origin
India
Dimensions
Overall Length
50.00 mm
Shank Dia.
27.00 mm
Depth of Cut
0.0827 in
Max. Cutting Dia.
3.1496 in
Details
Item
Indexable Face Mill
Standards
ISO
Features
Cast Iron Finishing
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Side Cutting Edge Angle
42 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Insert Shape
Octogon 135
Insert Style
Octogon 135
Description
Indexable Face Mill, Max. Cutting Dia. 3.1496 in, Arbor Dia. Not Applicable, Depth of Cut 0.0827 in, Coolant Fed Non-Coolant Through