  • Mfr # M8065HD100Z07S32SN15
  • Zoro # G605848585
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
50.00 mm
Shank Dia.
32.00 mm
Features
Heavy-Duty Face Milling
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Standards
ISO
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M8065HD100Z07S32SN15
Country of Origin
India
Dimensions
Overall Length
50.00 mm
Shank Dia.
32.00 mm
Depth of Cut
0.3543 in
Max. Cutting Dia.
3.937 in
Details
Item
Indexable Face Mill
Features
Heavy-Duty Face Milling
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Standards
ISO
Insert Shape
Square 90
Cutting Direction
Right Hand
Insert Style
Square 90
Side Cutting Edge Angle
64 Degrees
Description
Indexable Face Mill, Max. Cutting Dia. 3.937 in, Arbor Dia. Not Applicable, Depth of Cut 0.3543 in, Coolant Fed Non-Coolant Through