  • Mfr # VSM22D100Z08S32XP22
  • Zoro # G405848938
Overall Length
50.00 mm
Shank Dia.
32.00 mm
Standards
ISO
Features
Low Cost per Edge
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
VSM22D100Z08S32XP22
Country of Origin
India
Dimensions
Overall Length
50.00 mm
Shank Dia.
32.00 mm
Depth of Cut
0.7874 in
Max. Cutting Dia.
3.937 in
Details
Item
Indexable Face Mill
Standards
ISO
Features
Low Cost per Edge
Insert Style
Parallelogram 80
Cutting Direction
Right Hand
Insert Shape
Parallelogram 80
Description
Indexable Face Mill, Max. Cutting Dia. 3.937 in, Arbor Dia. Not Applicable, Depth of Cut 0.7874 in, Coolant Fed Coolant Through