  • Mfr # PFP712-DRY-45BF-MAXI45
  • Zoro # G1604170
Accuracy
+/-1.0%
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PFP712-DRY-45BF-MAXI45
Flange Diameter
4.5 in
Case Depth
2.15 in
Bolt Circle Diameter
5.4 in
Nominal Dial Size
Case Diameter
4.76 in
Accuracy
+/-1.0%
Primary Pressure Range
0 to 160
Gauge Secondary Range Values
0 to 1100
Gauge Primary Range Numbered Graduations
20/200
Gauge Primary Range Smallest Graduation
10/50
Smallest Graduation
2 psi/10 kPa
Panel Mount Characteristics
3 0.197 in Dia Holes on 5.40 in Dia Bolt Circle
Secondary Pressure Range
0 to 1,100
Accuracy Grade
ASME B40.100 Grade 1A
Over-Pressure Limit
25%
1,100 kPa
Primary Scale Pressure Measurement - Minimum
0 psi
NEMA Enclosure Rating
4X
160 psi