  • Mfr # ARC30FAA01
  • Zoro # G705949540
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Maximum Voltage
125 V
IP Rating
IP69K
Number of Ports
1
Series
112219
Length
4.34 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ARC30FAA01
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
4.34 in
Wire Size
8 AWG to 12 AWG
Details
Item
Receptacle
Maximum Voltage
125 V
IP Rating
IP69K
Number of Ports
1
Series
112219
Connector Type
Female
Standards
UL E145923
Type
Receptacle
Max. Voltage
125V AC
Features
Flanged; Flip Lid
Current - Maximum per Contact
30.0A
Receptacle Type
Single
Poles
Lighted Connector
No
GFCI
No
UL
E145923
Product Name
ArcArrest
Flip Lid
Yes
Specialty
Switch-Rated
Flange
Yes
Max. Amps
30 A