  • Mfr # ARC30FAGF05
  • Zoro # G305949698
Maximum Voltage
600 V AC
Connector Type
Female
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ARC30FAGF05
Length
4.34 in
Wire Size
8 AWG to 12 AWG
Details
Item
Receptacle
Maximum Voltage
600 V AC
Connector Type
Female
Features
Flanged; Flip Lid
Type
Receptacle
Max. Voltage
600V AC
UL
E145923
Product Name
ArcArrest
Poles
3
Switch-Rated
Receptacle Type
Single
Current - Maximum per Contact
30.0A
Voltage - Maximum
347V / 600V AC
Flip Lid
Yes
Max. Amps
30 A