  • Mfr # DGE433132
  • Zoro # G4168023
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
124 mm
Drill Bit Size
13.2 mm
Point Angle
118 Degrees
Flute Length
77 mm
Shank Diameter
14 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DGE433132
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Overall Length
124 mm
Drill Bit Size
13.2 mm
Flute Length
77 mm
Shank Diameter
14 mm
Details
Point Angle
118 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
DLC (Diamond Like Carbon)
Coolant Through
Yes
Shank Type
Common
Decimal Equivalent
0.5197 in