  • Mfr # SPRD-12X10
  • Zoro # G8657632
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Fits Brand
ZoneFirst
Frame Material
Galvanized Steel
For Duct Shape
Rectangular, Square
Frame Material Thickness
22 ga
Damper Application
Control
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SPRD-12X10
Country of Origin
United States
Dimensions
Frame Material Thickness
22 ga
Overall Width
2 1/8 in
Overall Height
10 in
Details
Item
Manual Damper
Fits Brand
ZoneFirst
Frame Material
Galvanized Steel
For Duct Shape
Rectangular, Square
Damper Application
Control
Counterbalanced
Yes
Damper Type
Static
Mounting Position
Horizontal, Vertical
Minimum Ambient Temperature
0 Degrees F
Series
SPRD
Maximum Ambient Temperature
180 Degrees F
Maximum Pressure
0.5 in wc
Description
Manual Damper, Damper Application Control, Frame Material Galvanized Steel, Overall Height 10 in, For Duct Shape Rectangular, Square, Overall Width 2 1/8 in, Frame Material Thickness 22 ga, Maximum Pressure 0.5 in wc, Damper Type Static, Maximum Ambient Temperature 180 Degrees F