  • Mfr # BULK-RS-N50MIL-62
  • Zoro # G1470542
/ea
Free Shipping & Returns
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N50MIL-62
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
36 in
Length
36"
Width
36"
Thickness
1/16"
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
36 in
Durometer
50A
Tensile Strength (PSI)
1,600 psi
Elongation
400 %
Standards
MIL-R-6855 Class 2 Grade 50
General Purpose
Chemical Resistance
Fair
Oil Resistance
Good
Compression Set
30 %
Water Resistance
Good
Minimum Temperature
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Tensile Strength
1,600 psi
Texture
20 N/mm
Adhesive Type
Plain Backing
Maximum Temperature
1.35 g/cc
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade Military Specification, Material Neoprene, Standards MIL-R-6855 Class 2 Grade 50, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,600 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/16 in