  • Mfr # BULK-RS-N50MIL-65
  • Zoro # G0706623
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N50MIL-65
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
36 in
Thickness
1/32"
Length
36"
Width
36"
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.03125 in
Durometer
50A
Tensile Strength (PSI)
1,700 psi
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 M2BC510, MIL-R-3065E
1.35 g/cc
Shape
Sheet
Abrasion Resistance
Good
Minimum Temperature
Tear Strength
20 N/mm
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
1,700 psi
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Compression Set
30 %