  • Mfr # BULK-RS-N50MIL-47
  • Zoro # G3482394
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N50MIL-47
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
12 in
Width
12"
Length
36"
Thickness
1/8"
Overall Width
12 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.125 in
Durometer
50A
Tensile Strength (PSI)
1,700 psi
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 M2BC510, MIL-R-3065E
Compression Set
30 %
Tensile Strength
1,700 psi