  • Mfr # BULK-RS-NHS70-907
  • Zoro # G6256625
/ea
Key Features
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS70-907
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Width
12"
Thickness
1/4"
Length
12"
Overall Width
12 in
Overall Length
12 in
Overall Thickness
0.25 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 710
Grade
High Strength
Application
General Purpose
Type
High Grade
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Color
Water Resistance
Good
Minimum Temperature
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Tensile Strength
1,500 psi
Maximum Temperature
250 Degrees F
Texture
Smooth
Density
1.35 g/cc
Minimum Adhesive Temperature
Abrasion Resistance
Good
Shape
Sheet
Adhesive Type
Acrylic
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Compression Set
30 %
Oil Resistance
Chemical Resistance
Fair
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 710, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in, Abrasion Resistance Good