  • Mfr # BULK-RS-N70MIL-43
  • Zoro # G3057415
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Length
3 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N70MIL-43
Rubber Thickness
3/32 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Thickness
3/32"
Length
36"
Width
36"
Overall Thickness
0.09375 in
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,800 psi
Elongation
250 %
Finish
Smooth
Standards
MIL-R-6855 Class 2 Grade 70
Grade
Military
Application
General Purpose
Color
Type
Military Specification
Shape
Sheet
Density
1.35 g/cc
Compression Set
30 %
Tensile Strength
1,800 psi
Texture
Smooth
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Adhesive Type
Plain Backing
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade Military Specification, Material Neoprene, Standards MIL-R-6855 Class 2 Grade 70, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.013 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,800 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/32 in