  • Mfr # M51000.060.0080
  • Zoro # G5329335
Thread Size
M6-1.00
Head Width
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51000.060.0080
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
80 mm
Head Width
10 mm
Head Height
4 mm
Min. Thread Length
18 mm
Head and Washer Height
4 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Globally Sourced
Globally Sourced
Dimensional Standards
DIN 931
Threadlocker Maximum Temperature
1 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Manufacturer Location
Screw Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A2, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M6-1.00, Fastener Length 80 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 18 mm, Head Height 4 mm, Head Width 10 mm, Package Quantity 50