  • Mfr # M55010.140.0030
  • Zoro # G5510592
Thread Size
M14-2.00
Head Width
21 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M55010.140.0030
Thread Size
M14-2.00
Fastener Length
30 mm
Head Width
21 mm
Min. Thread Length
30 mm
Head Height
8.8 mm
Head and Washer Height
8.8 mm
Coarse
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Tensile Strength
101,500 psi
Globally Sourced
Globally Sourced
Maximum Temperature
302 Degrees F
Threadlocker Minimum Temperature
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
2 mm
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A4, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M14-2.00, Fastener Length 30 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 30 mm, Head Height 8.8 mm, Head Width 21 mm, Package Quantity 25