  • Mfr # M55000.140.0060
  • Zoro # G5536623
Thread Size
M14-2.00
Head Width
22 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M55000.140.0060
Thread Size
M14-2.00
Fastener Length
60 mm
Head Width
22 mm
Head Height
8.8 mm
Min. Thread Length
34 mm
Head and Washer Height
8.8 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Threadlocker Minimum Temperature
Thread Pitch
2 mm
Threadlocker Maximum Temperature
2 mm
Manufacturer Location
Screw Industry Standards
Fastener Industry Standards
Head Type
Hex
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A4, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M14-2.00, Fastener Length 60 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 34 mm, Head Height 8.8 mm, Head Width 21 mm, Package Quantity 10