  • Mfr # AA6061/11250-84
  • Zoro # G816313056
Outside Leg Length
3/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/11250-84
Outside Leg Length
3/4 in
Leg Thickness
1/4 in
Overall Length
7 ft
Inside Leg Length
84 in
Overall Height
1 in
Overall Width
1 in
Yield Strength
40,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi
Elongation
17 %
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Heat Treatable
Heat Treatable
Brinell Hardness
95 BHN
Material Grade
6061
Description
Aluminum Angle, Material Aluminum, Material Grade 6061, Inside Leg Length 84 in, Outside Leg Length 3/4 in, Leg Thickness 1/4 in, Overall Length 7 ft, Brinell Hardness 95 BHN, Mechanical Finish Mill, Temper T6, Heat Treatable Heat Treatable, Angle 90 Degrees , Tensile Strength 45,000 psi, Yield Strength 40,000 psi, Fabrication Welded, Maximum Temperature 1,205 Degrees F, Leg Edge Shape Round, Includes Material Certificate No Certificates Included