  • Mfr # AA6061/12501250250-60
  • Zoro # G416313050
Tensile Strength
45,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/12501250250-60
Inside Leg Length
60 in
Overall Height
Leg Thickness
1/4 in
Overall Length
5 ft
Outside Leg Length
1 in
Tensile Strength
45,000 psi
Elongation
17 %
Yield Strength
40,000 psi
Shape
Description
Aluminum Angle, Material Aluminum, Material Grade 6061, Inside Leg Length 60 in, Outside Leg Length 1 in, Leg Thickness 1/4 in, Overall Length 5 ft, Brinell Hardness 95 BHN, Mechanical Finish Mill, Temper T6, Heat Treatable Heat Treatable, Angle 90 Degrees , Tensile Strength 45,000 psi, Yield Strength 40,000 psi, Fabrication Welded, Maximum Temperature 1,205 Degrees F, Leg Edge Shape Round, Includes Material Certificate No Certificates Included