  • Mfr # AA6061/15001500125-72
  • Zoro # G816313117
90 Degrees
Material Grade
6061
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/15001500125-72
Inside Leg Length
72 in
Outside Leg Length
1 3/8 in
Leg Thickness
1/8 in
Overall Length
6 ft
90 Degrees
Material Grade
6061
Elongation
17 %
No Certificates Included
Mechanical Finish
Mill
Fabrication
Welded
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Yield Strength
40,000 psi
Leg Edge Shape
Round
Tensile Strength
45,000 psi