  • Mfr # AA6061/15001500250-60
  • Zoro # G516313035
Outside Leg Length
1 1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/15001500250-60
Outside Leg Length
1 1/4 in
Inside Leg Length
60 in
Leg Thickness
1/4 in
Overall Length
5 ft
Yield Strength
40,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi
Mechanical Finish
Mill
Material Grade
6061
Elongation
17 %