  • Mfr # AA6061/22188-36
  • Zoro # G716313088
T6
Includes Material Certificate
No Certificates Included
System of Measurement
Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6061/22188-36
Overall Height
2 in
Inside Leg Length
36 in
Leg Thickness
3/16 in
Outside Leg Length
1 13/16 in
Overall Length
36 in
Overall Width
2 in
Aluminum Angle
Includes Material Certificate
No Certificates Included
System of Measurement
Inch
Elongation
17 %
Tensile Strength
45,000 psi
Yield Strength
40,000 psi