  • Mfr # AA6063/15001500125-72
  • Zoro # G016313191
Outside Leg Length
1 3/8 in
Overall Length
6 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6063/15001500125-72
Outside Leg Length
1 3/8 in
Overall Length
6 ft
Overall Width
1 1/2 in
Overall Height
1 1/2 in
Inside Leg Length
72 in
60 BHN
Fabrication
Welded
System of Measurement
Inch
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Material Grade
6063
Yield Strength
21,000 psi
Elongation
12 %
Shape
Leg Edge Shape
Square
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
Tensile Strength
27,000 psi