  • Mfr # AA6061/22250-72
  • Zoro # G516312991
/ea
Free Shipping & Returns
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/22250-72
Outside Leg Length
1 3/4 in
Inside Leg Length
72 in
Overall Width
2 in
Overall Height
2 in
Leg Thickness
1/4 in
Overall Length
6 ft
Inch
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Yield Strength
40,000 psi
Material Grade
6061
Tensile Strength
45,000 psi
Elongation
17 %
Mechanical Finish
Mill
Description
Aluminum Angle, Material Aluminum, Material Grade 6061, Inside Leg Length 72 in, Outside Leg Length 1 3/4 in, Leg Thickness 1/4 in, Overall Length 6 ft, Brinell Hardness 95 BHN, Mechanical Finish Mill, Temper T6, Heat Treatable Heat Treatable, Angle 90 Degrees , Tensile Strength 45,000 psi, Yield Strength 40,000 psi, Fabrication Welded, Maximum Temperature 1,205 Degrees F, Leg Edge Shape Round, Includes Material Certificate No Certificates Included